آموزش با استفاده از جدیدترین متد دنیا

بعد از همه‌گیری ویروس کرونا و قرنطینه‌های پی در پی و تعطیلی‌های اماکن، نیاز به ادامه آموزش به شدت احساس می‌شد و به همین خاطر آموزش در دنیا به شکلی متفاوت‌تر دنبال شد. با وجود اینکه سال‌ها است که آموزش با استفاده از ویدیو و تولید محتوای آموزشی در حال انجام است، اما بعد از اجباری شدن آموزش از راه دور و مشاهده تاثیر آن در یادگیری، بسیاری از مدرسین به این نتیجه رسیدند که تدریس را به این صورت نیز می‌توان ادامه داد، و همچنان نتیجه خوبی را دریافت کرد. اگر به دنبال تولید محتوا برای شاگردان خود هستید با ما همراه باشید تا در این مطلب به طور مفصل به این موضوع بپردازیم.

 

تولید محتوای آموزشی چیست

تولید محتوای آموزشی شاید در کلمه امری ساده به نظر بیاید، اما فاکتورهای زیادی روی آن تاثیر دارند که هر کدام اگر به درستی رعایت نشود، قطعا روی میزان یادگیری تاثیر مستقیمی خواهند گذاشت. یک محتوای آموزشی می‌تواند به صورت یک کلیپ ویدیویی باشد، و یا حتی به صورت یک فایل صوتی منتشر شود، اما در هر دو صورت باید به حدی حرفه‌ای تهیه گردد که دانش آموزان بتوانند به صورت کامل از آن بهره‌مند شود.

به عنوان مثال، در صورتی که در هنگام تهیه یک فایل ویدیویی آموزشی، صدا به صورت واضح ضبط نشده باشد، این محتوای آموزشی در واقع به هیچ وجه نمی‌تواند برای دیگران مفید باشد. در ایجاد یک محتوای آموزشی نیاز خواهد بود تا از کارشناسان این حرفه کمک دریافت کنید، زیرا این امر در صورتی که بخواهید کیفیت خوبی داشته باشد، نیاز به یک تیم دارد.

در ابتدا با سناریو نویسی و ایجاد یک قالب و طرح کلی، برنامه اصلی را باید آماده کرد، و بعد از آن تمامی فایل‌ها و ابزارهای مورد نیاز در حین تدریس نیز باید آماده شود. از فایل‌های صوتی گرفته تا فایل‌های پاورپوینت و ویدیوهای مفید برای درک مطلب، همگی ابزارهای جدید یک مدرس در حین تدریس هستند.

سپس باید به دنبال یک محیط مناسب برای فیلمبرداری و یا ضبط صدا باشید، تا صداهای اطراف نیز در هنگام تولید محتوای آموزشی ضبط نشوند، و یا حتی محیط اطراف باعث ایجاد حواس‌پرتی برای دانش آموز نشود. در نهایت با ضبط و ادیت فیلم یا صوت می‌توان به یک فایل مناسب دست یافت که برای متقاضیان آموزش مفید خواهد بود.

تولید محتوای آموزشی

اهمیت و مزایای ساخت یک محتوای آموزشی

حال که با تولید محتوای آموزشی به صورت حرفه‌ای آشنا شدید، قصد داریم شما را با اهمیت این موضوع و مزایایی که به همراه خواهد داشت آشنا کنیم. یکی از مهم‌ترین دلایل استقبال از آموزش از راه دور، دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر به آموزش است.

بسیاری از افراد به دلیل اینکه مشغله زیادی در زندگی دارند، فرصت کافی برای شرکت در کلاس‌ها را ندارند، و یا حتی ترجیح می‌دهند در ساعات مختلفی از روز و هر موقع که فرصت داشته باشند به این موضوع بپردازند. علاوه بر این‌ها، یادگیری در محیط خانه به دور از رفت و آمد و شلوغی نیز از دلایلی است که توانسته بسیاری از دانش آموزان را به این سمت راهی کند. مدرسین می‌توانند با یکبار تولید محتوای آموزشی دانش آموزان زیادی را آموزش دهند و نیاز نداشته باشند که به صورت مکرر مطالب را تکرار کنند.

علاوه بر این‌ها، از دیگر مزایای مهم این نوع آموزش می‌توان به داشتن بازار هدف گسترده اشاره کرد. آموزش نیز نوعی کسب و کار محلی به حساب می‌آید، زیرا محدوده آن تنها به محدوده دسترسی راحت دانش آموزان بستگی دارد. بر خلاف آموزش حضوری، در آموزش از راه دور می‌توانید حتی از شهرهای دور نیز دانش آموزان خود را داشته باشید، و آموزش را تنها محدود به اطراف خود نکنید.

 

اهمیت استفاده از امکانات مناسب برای تولید محتوای آموزشی

همانطور که گفته شد استفاده از امکانات مناسب و حرفه‌ای تاثیر زیادی در یادگیری دارد. علاوه بر این، استفاده از این امکانات می‌تواند تقاضا برای محتوای آموزشی را به طرز چشمگیری افزایش دهد. امروزه بسیاری از آموزش‌های عمومی معمولا در محیط منزل و یا محیط‌های نامناسب انجام می‌شود، که باعث خواهد شد محتوای آموزشی مناسب برای پخش گسترده نباشد.

بر اساس تحقیقات آموزشی انجام شده، استفاده از یک محیط با صداهای اضافی می‌تواند تمرکز افراد را بر هم بزند. این موضوع در رابطه با ظاهر محیط اطراف مدرس نیز صدق می‌کند، و وجود اشیاء مختلف باعث حواس‌پرتی خواهد شد. به همین خاطر به شما توصیه می‌کنیم با استفاده از یک محیط مناسب و آکوستیک برای ضبط و تولید محتوای آموزشی این مشکلات را برطرف کنید.

معمولا ویدیوهای آموزشی حرفه‌ای در یک استودیو ضبط می‌شود تا ضبط صدا و تصویر با وضوح و کیفیت بسیار بالا انجام شود. همچنین پس از ضبط نیاز خواهد بود تا محتوا توسط یک تدوینگر به صورت کاملا حرفه‌ای ویرایش شود و تمامی موارد نامناسب حذف شود و یا تغییر کند. مرکز آموزشی رایانگان با داشتن تیمی حرفه‌ای قطعا بهترین گزینه ممکن برای یاری شما در این زمینه خواهد بود.

تولیدمحتوای آموزشی

نکاتی که در هنگام تولید یک محتوای ویدیویی باید به آن دقت کنید

در تولید محتوای آموزشی نکاتی وجود دارد که باعث خواهد شد آموزش به بهترین شکل ممکن انجام شود. در ادامه برخی از این نکات به صورت خلاصه عنوان شده است.

  • با استفاده از پاورپوینت و تصویر آموزش را از یکنواختی خارج کنید
  • حتما از متخصصین این زمینه برای تولید یک محتوای مناسب کمک بگیرید
  • قبل از شروع جلسات فایل‌ها و ابزارهای مورد نیاز برای هر مبحث را آماده داشتید باشید
  • می‌توانید با مشاهده تولید محتوای آموزشی دیگران ایده‌های خوبی برای جلسات خود بگیرید
  • استفاده از محیط‌های مناسب برای ضبط فیلم و صدا می‌تواند تاثیر بهتری در کل آموزش داشته باشد
  • از مدام صحبت کردن بپرهیزید و تا جای ممکن سعی کنید تعامل بیشتری با بیننده داشته باشید تا توجه او را از دست ندهید
  • ضبط و برنامه ریزی تنها بخشی از کار است، و بخش مهم دیگر آن ویرایش و تدوین خواهد بود، پس از افراد متخصص کمک بگیرید

تولید محتوای حرفه‌ای خود را به رایانگان بسپارید

مرکز آموزشی و پژوهشی رایانگان با سابقه درخشان خود می‌تواند کلیه امور تولید محتوای آموزشی شما را، از صفر تا صد به صورت حرفه‌ای به انجام برساند. تمامی محتواها در مجهزترین استودیوهای آموزشی ضبط خواهند شد و سپس توسط تیمی مجرب تدوین و آماده انتشار می‌شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید همین حالا با کارشناسان ما تماس حاصل کنید.