آموزش مجازی چیست؟

در دنیایی که تکنولوژی جایگاه خودش را در زندگی انسان امروز پیدا کرده است، دیگر زندگی بدون استفاده از اینترنت و گوشی های هوشمند امکان پذیر نیست. به همین منظور برای هر نیازی یک راه حل با این روش بوجود آمده است. آموزش نیز یکی از نیازهایی است که برای دستیابی راحت افراد، راه حلی برای آن بوجود آمده است. در مقاله ی آموزش مجازی به جواب سوالاتی مانند: آموزش مجازی چیست؟ چگونه برگزار می شود؟ علت بوجود آمدن آموزش مجازی و انواع شیوه های آموزشی آن، خواهیم پرداخت. پس تا انتها این مقاله با ما باشید.

آموزش مجازی آنلاین چیست؟

آموزش مجازی یا به عبارت دیگر virtual learning یک روش آموزشی است که در فضای مجازی صورت می پذیرد. همانطور که در مقاله  تاریخچه آموزش مجازی گفتیم، در گذشته این روش آموزشی از طریق نامه، بین شهر ها و حتی کشورهای مختلف انجام میشده است. در نتیجه قدمتی بالغ بر چند صده دارد. امروزه این روش آموزش، تنها از طریق ابزار هوشمند امکان پذیر است. آموزش از راه دور می تواند به صورت آنلاین و آفلاین صورت گیرید. در آموزش آنلاین، استاد نیز همزمان با فراگیر در کلاس حضور دارد. اما آموزش آفلاین یک محتوا از پیش آماده شده است که در اختیار افراد قرار می گیرد.

این شیوه آموزش در میان افراد بسیار پرطرفدار است. در این روش با توجه به نیاز و نوع آموزش، فراگیران می توانند از انواع شیوه های مختلف آموزش از راه دور استفاده کنند. محتواهای صوتی و تصویری، فایل های پی دی اف، پاورپوینت و … از جمله آسان ترین شیوه ها در ارائه آموزش مجازی هستند.

آموزش مجازی چیست

چرا آموزش مجازی را انتخاب می کنیم؟

در مقاله قبلی، مزایا و معایب آموزش مجازی را به طور کامل بیان کردیم؛ حال دلایل محبوبیت و انتخاب آن را به طور خلاصه بررسی می کنیم. زمانی که در یک دانشگاه و یا آموزشگاه آنلاین شرکت می کنیم، در حقیقت مسافت های طولانی را کوتاه کرده و از اتلاف زمان در ترافیک های شهری و طی کردن مسافت های طولانی جلوگیری می کنیم. همچنین تحصیل در دانشگاهی به دور از محل سکونت، هزینه های خاص خود را داشته و کنار آمدن با محل زندگی جدید و دوری از خانه، مدت ها زمان میبرد. اما در آموزش های مجازی این فشارهای مالی و روانی وجود ندارد. به همین علت انتخاب این روش آموزش منطقی به نظر می آید.

آموزش مجازی آنلاین در ابتدا با فایل های متنی آغاز شد. سپس با پیشرفت تکنولوژی، به این فایل های متنی، صدا و ویدیو نیز اضافه گشت. پس از این اتفاق، رفته رفته تحصیل از راه دور میسر شد. دانشگاه ها و آموزشگاه های زیادی مانند دانشکده آموزش ­های الکترونيکی دانشگاه شيراز و … با این روش آموزش خود را شروع کرده و همچنان در این مسیر قرار دارند.

راه اندازی آموزش مجازی چگونه است؟

آموزش مجازی به ظاهر ساده تر از آموزش سنتی به نظر می آید. اما در حقیقت پیچیدگی های خاص خود را نیز دارد. راه اندازی این روش آموزش نکاتی دارد که در مراحل اول باید به آن ها توجه کرد. یکی از این نکته ها الزام وجود نرم افزارهای آموزشی است. در ادامه به توضیح مختصر درباره این موضوع می پردازیم.

برای ساخت یک آموزش مجازی موفق، باید یک بستر آموزشی مناسب داشت. با تحقیق، پرس و جو و استفاده از تجربیات دیگران می توان یک کلاس آموزشی کارآمد ساخت.

در گام بعدی احتیاج به بستری برای اتصال کلاس مجازی به یک سایت آموزشی داریم. سیستم یادگیری LMS مودل قابلیتی ویژه برای تبدیل به یک مرکز آموزشی آنلاین دارد. همچنین اضافه کردن دروس و دوره ها در مودل بسیار ساده است.  سامانه آموزش مجازی LMS انواع مختلفی دارد که می توانید یک کدام از آنها را انتخاب کنید. به عنوان مثال:  سرویس های فضای ابری، سرویس های نصب شدنی و … است.

تفاوت آموزش مجازی با آموزش آنلاین

در میان مردم مفهوم آموزش مجازی و آنلاین به گونه ی غلطی جا افتاده است. بسیاری این دو نوع آموزش را یکی می دانند. اما در حقیقت، آموزش مجازی هر محتوای آموزشی است که به صورت غیر همزمان و آفلاین در اختیار افراد قرار میگیرد. فراگیران نیز می توانند در زمان دلخواه آن ها را مشاهده نمایند.

اما آموزش آنلاین مانند کلاس های درسی با حضور همزمان مدرس و فراگیر برگزار می گردد. به عنوان نمونه: زمانی که استاد در کلاس درس در حال ارائه محتوا آموزشی است، شما می توانید از طریق سرویس های آنلاین به صورت مجازی در کلاس درس حضور یافته و تعامل داشته باشید.

آموزش در فضای مجازی به دو نوع تقسیم می گردد؛ نوع اول آموزش در بستر وب است. در این نوع آموزش محتواها بر روی سایت قرار می گیرند و دانش پژوهان با ورود در سامانه می توانند به محتواها دست یافته و آن ها را مشاهده کنند. این روش آموزش می تواند از طریق استاد یا پشتیبان های مرکز آموزشی پشتیبانی شود.

نوع دوم، آموزش از طریق یک نرم افزار آموزشی به صورت آنلاین است. این روش بدین گونه است که استاد به صورت زنده و همزمان محتواها را با دانش پژوهان به اشتراک می گذارد.

آموزش مجازی و آنلاین

برگزاری کلاس های مجازی در رایانگان

مرکز آموزشی و پژوهشی رایانگان اقدام به تولید محتواهای تخصصی می کند. هدف از برگزاری این دوره ها، ارتقاء جایگاه شغلی کارمندان سازمان های خصوصی و دولتی است.

شرکت در دوره های تخصصی رایانگان چه مزایایی دارد؟

  • رایانگان تنها از اساتید با سابقه و نام دار استفاده می کند.
  • به روز ترین تجهیزات برای ضبط دوره ها در استودیو رایانگان وجود دارد.
  • پس از اتمام دوره از دانش پژوهان آزمون گرفته می شود.
  • با اخذ نمره قبولی در آزمون، مدرک معتبر صادر می گردد.
  • دارای پشتیبانی رایگان است.
  • با استفاده از تیم مجرب تولید محتوا، دورهای با کیفیت بالا در اختیار دانش پژوهان قرار می گیرد.
  • فراگیران در هر نقطه از کشور می توانند در دوره های آموزشی و تخصصی رایانگان شرکت کنند.
  • صدور مدرک فنی و حرفه ای برای دانش جویان مزایای زیادی دارد. از جمله این مزایا می توان به قابل ترجمه بودن این مدرک برای مهاجرت و بهره از آن در کشورهای مختلف اشاره کرد.
  • فراگیران هیچ محدودیت تعداد و زمان برای شرکت در دوره ها نیز ندارند.

رایانگان تحت مجوز نظارت سازمان اداری و استخدامی کشور، در حوزه های مختلف تخصصی برق، تخصصی آب، اداری، حقوقی، مدیریت، فناوری اطلاعات و … محتواهای تخصصی تولید می کند.

با رایانگان تنها چند قدم تا آموزش مجازی و دریافت مدرک معتبر فاصله دارید.