انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: تولید فولاد ایران در تیر ماه سال جاری بیش از 34 درصد افزایش یافته و طی هفت ماه نخست 2022 به 17.4 میلیون تن رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) به نقل از خبرگزاری فارس‌، انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه جولای ۲۰۲۲ (تیر ۱۴۰۱) نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ با افزایش ۳۴.۱ درصدی به ۲ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد ایران در ۷ ماه نخست ۲۰۲۲ افزایش ۳.۷ درصدی داشته و به ۱۷.۴ میلیون تن رسیده است.

به جز ایران و هند، باقی ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد در جهان در این ماه با کاهش تولید مواجه بودند که ایران بیشترین افزایش تولید را به خود اختصاص داده است.

* ایران همچنان در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان

بر اساس این گزارش، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن ماه تاکنون این جایگاه را حفظ کرده است.(جزئیات بیشتر)

چین با تولید ۸۱.۴ میلیون تن، هند با تولید ۱۰.۱ میلیون تن و ژاپن با تولید ۷.۳ میلیون تن، سه کشور نخست تولید فولاد در جهان هستند.

بر اساس این گزارش، تولید فولاد ترکیه با کاهش ۲۰.۷ درصدی بیشترین میزان افت را به خود اختصاص داده است.

تولید فولاد چین ۶.۴ درصد، ژاپن ۸.۵ درصد، آمریکا ۶.۴ درصد، روسیه ۱۳.۲ درصد، کره جنوبی ۰.۶ درصد، آلمان ۲ درصد و برزیل ۸.۷ درصد کاهش یافته است.

تولید فولاد هند ۳.۲ درصد افزایش یافته است.

* ایران در سال گذشته ۲۸.۵ میلیون تن فولاد تولید کرد

همچنین بر اساس آمار این نهاد بین‌المللی، تولید فولاد ایران طی سال ۲۰۲۱ به ۲۸.۵ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش ۱.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

* ۶۲.۵ درصد تولید فولاد منطقه غرب آسیا در دست ایران

تولید فولاد در غرب آسیا در این ماه افزایشی شده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴.۴ درصد افزایش یافته و به ۳.۲ میلیون تن رسیده است.

با توجه به تولید ۲ میلیون تنی ایران در ماه جولای، ۶۲.۵ درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران بوده است.

* کاهش تولید فولاد در جهان در هفتمین ماه ۲۰۲۲

بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه جولای ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶.۵ درصد کاهش یافته و به ۱۴۹.۳ میلیون تن رسیده است.

همچنین تولید فولاد جهان در ۷ ماه نخست امسال ۵.۴ درصد افت کرده و به ۱۱۰۲.۳ میلیون تن رسیده است.

منبع:

پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو