مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: خوشبختانه پس از افتتاح طرح غدیر تمامی اجزای آن شامل ایستگاه پمپاژ w۲ و خط انتقال ۲۴۰۰ به همراه تاسیسات مربوطه با ظرفیت کامل در مدار بهره برداری قرار گرفته است و به طور پیوسته در حال انتقال ۱۰ هزار لیتر آب شرب با کیفیت عالی سد دز به شبکه آبرسانی شهرهای هدف هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “عباس صدریان‌فر” با اشاره به بهره‌برداری کامل از طرح بزرگ آبرسانی غدیر اظهار کرد: یازدهم شهریور سال ۱۴۰۱ با حضور رئیس جمهور، پس از تلاش جهادی ۱۰ ماهه، شاهد بهره‌برداری کامل از پروژه عظیم آبرسانی غدیر بودیم.
وی در تشریح جزئیات طرح گفت: خوشبختانه پس از افتتاح طرح غدیر تمامی اجزای آن شامل ایستگاه پمپاژ w۲ و خط انتقال ۲۴۰۰ به همراه تاسیسات مربوطه با ظرفیت کامل در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است و به طور پیوسته در حال انتقال ۱۰ هزار لیتر آب شرب با کیفیت عالی سد دز به شبکه آبرسانی شهرهای هدف هستیم.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به تغییر کیفیت آب شرب در شهرها و روستاهای هدف طرح غدیر افزود: بر اساس آخرین جزئیات ارائه شده از سوی شرکت‌های آب و فاضلاب منطقه، در حال حاضر شبکه آبرسانی شهرهای حمیدیه، رفیع، هویزه، سوسنگرد و روستاهای دشت آزادگان به طور کامل تحت پوشش سامانه جدید قرار گرفته و آب با کیفیت سد دز در شبکه توزیع آنها جاری است.
وی با اشاره به وضعیت آبرسانی شهرهای هدف طرح غدیر، پیش از بهره‌برداری از این اَبرپروژه گفت: شهرهایی که اکنون از آب بسیار باکیفیت سد دز استفاده می‌کنند، پیش از این با مشکل آب شرب کم کیفیت با میزان شوری حدود ۲۰۰۰ مواجه بودند.
صدریان‌فر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی همه شهرهای هدف از آب با کیفیت دز به طور کامل بهره‌مند می‌شوند، گفت: با توجه به فاصله قابل توجه شهرهای تحت پوشش طرح از مبدا تامین از جمله خرمشهر، شادگان، آبادان، دارخوین و اهواز، آب با کیفیت به تدریج طی روزهای آتی به شبکه توزیع این شهرها رسیده و جایگزین آب قبلی موجود در مخازن و شبکه خواهد شد، اما روند افزایش کیفیت آب به صورت ملموس در حال اتفاق است.
وی افزود: با توجه به محدودیت‌های فنی، به دلیل تخلیه مخازن از آب قبلی و جایگزین شدن آن با آب غدیر، شاهد تدریجی شدن فرایند ارتقای کیفیت آب هستیم.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در تشریح آخرین وضعیت تامین آب در شهر اهواز گفت: هم اکنون بخش‌هایی از شبکه توزیع شهر اهواز در تصفیه‌خانه‌های یک و دو به خط انتقال جدید متصل شده که با توجه به وسعت شبکه و مخازن شهر اهواز در حال جایگزینی با آب قبلی هستیم و مردم به تدریج تغییر کیفیت آب را به شکل محسوس مشاهده می‌کنند.
منبع: