آشنایی با دوره‌های سازمانی

دوره‌های آموزشی سازمانی برای بسیاری از شرکت‌ها حکم برگ برنده را دارد. هر شرکت معمولا برای افزایش سطح دانش و عملکرد نیروهای انسانی خود، معمولا به ارائه آموزش و افزایش مهارت‌های آن‌ها اقدام می‌کند. این دوره‌ها هرچند هزینه کمی دارند، اما باعث افزایش بهره‌وری شرکت‌ها خواهند شد. دوره‌های سازمانی می‌تواند در رابطه با مسائل عمومی باشد، و یا حتی در رابطه با تخصصی‌ترین موضوعات مورد نیاز هر نیرو ارائه شود. در ادامه این مطلب با مزایای دوره‌ها و انواع دوره‌های آموزشی سازمانی آشنا خواهید شد.

مزایای شرکت در دوره‌های سازمانی

همانطور که گفته شد یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دوره‌های سازمانی افزایش عملکرد و مهارت نیروی انسانی است. مسئولین شرکت‌ها می‌توانند با ثبت نام نیروهای خود در دوره‌های آموزشی، نسبت به افزایش دانش آن‌ها اقدام کنند، تا نیروها بتوانند در انجام امور محوله بهتر و سریع‌تر عمل کنند. با توجه به اینکه سطح آموزش دانشگاه‌ها و یا حتی مراکز آموزش نسبت به نیاز شرکت‌ها متفاوت است، شرکت در دوره‌های آموزشی قطعا باعث پیشرفت بهتر شرکت خواهد شد.

از دیگر مزایای شرکت در دوره‌های سازمانی می‌توان به مواردی همچون کاهش هزینه‌های آموزشی، برگزاری کلاس با شرایط مورد نیاز، تمرکز بر روی موضوعات مورد نیاز شرکت، ارائه آموزش به صورت فشرده و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

معرفی انواع دوره‌ها

معمولا بنا به نیاز هر مجموعه، دوره‌های مختلفی برای آن‌ها برگزار می‌شود. در ادامه با انواع دوره‌های سازمانی تخصصی و عمومی بیشتر آشنا خواهید شد.

دوره‌های مدیریتی

دوره‌های مدیریتی برای مسئولین هر سازمان یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه کنند. این دوره‌ها با آموزش نکات مهم در رابطه با مدیریت منابع و نیروی انسانی، باعث خواهند شد تا بالاترین مقام یک سازمان و یا شرکت بتواند نقش خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. در این دوره‌ها مباحثی مانند نحوه افزایش عملکرد و توانمند سازی نیروی انسانی، تصمیم‌گیری‌های کلیدی، و نحوه استفاده و حفظ منابع آموزش داده می‌شود.

دوره‌های سازمانی مالی

قطعا از کلیدی‌ترین بخش‌های هر مجموعه می‌توان به بخش مالی آن اشاره کرد. یکی دیگر از انواع دوره‌های سازمانی مهم، دوره‌های مالی است. این دوره علاوه بر اینکه مناسب مدیران یک مجموعه است، می‌تواند در افزایش بهره‌وری نیروهای بخش مالی نیز تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال در دوره گزارش نویسی، افراد با طریقه نوشتن صحیح انواع گزارش‌های مالی، صورت حساب‌ها و بسیاری موارد دیگر آشنا خواهند شد. در این دوره‌ها علاوه بر آموزش مسائل عمومی، سعی می‌شود تا افراد را با نکات مهم و باید و نبایدها نیز آشنا کرد.

دوره‌های فناوری اطلاعات

از دیگر دوره‌های بسیار مهم برای هر شرکت، دوره‌های فناوری اطلاعات است. این دوره‌ها در واقع با آموزش مسائل مهم به افزایش بهره‌وری کارکنان در استفاده از تکنولوژی منجر خواهند شد. این دوره‌ها با آموزش مسائلی مانند نحوه کار با تکنولوژی روز، حفظ و نگهداری آن، و همچنین نحوه استفاده از حداکثر توانایی لوازم الکترونیکی مهم هر شرکت، به افزایش عملکرد کارکنان منجر می‌شود.

دوره‌های عمومی

دوره‌های عمومی بیشتر برای افزایش مهارت‌های فردی کارکنان در نظر گرفته شده است، و نیاز به پیش‌نیاز خاصی ندارند. به عنوان مثال در این دوره‌ها مباحثی مانند آموزش مهارت‌های کامپیوتری، مهارت‌های اداری و… آموزش داده می‌شود. البته این دوره‌ها با توجه به نیاز هر شرکت ممکن است متفاوت باشد.

دوره‌های حقوقی

یکی دیگر از مهم‌ترین آموزش‌هایی که هر سازمان نیاز خواهد داشت از آن بهره‌مند شود، مباحث حقوقی است. دوره‌های حقوقی برای مسئولین شرکت‌ها، افرادی که در بخش‌های حقوقی فعالیت دارند، و افرادی که قصد دارند مباحث قانونی را فرا گیرند مناسب است. با توجه به این که معمولا شرکت‌ها با مسائل حقوقی دست و پنجه نرم می‌کنند، شرکت در این دوره‌های سازمانی می‌تواند به جلوگیری از مشکلات متعدد در آینده منجر شود.

دوره‌های تخصصی فنی برق

دوره‌های تخصصی فنی برق بیشتر برای شرکت‌هایی که کارشناسان و فنی کاران برقی در آن فعالیت دارند مناسب است. در این دوره‌ها به آموزش مباحث مهم در رشته برق، بایدها و نبایدها، آموزش مباحث جدید و بسیاری موارد دیگر پرداخته خواهد شد. البته با توجه به اینکه مباحث مربوط به برق برای هر شرکت کاربرد مختلفی دارد، معمولا با توجه به درخواست شرکت، نسبت به ارائه دوره‌ها اقدام می‌شود.

دوره‌های تخصصی فنی آب

یکی دیگر از انواع دوره‌های سازمانی مناسب برای شرکت‌های فنی، دوره‌های تخصصی فنی آب است. در این دوره مسائلی که برای انجام بهتر امور مورد نیاز است آموزش داده می‌شود. به عنوان مثال یکی از این دوره‌ها، دوره آموزشی نحوه محاسبه و انتخاب الکتروپمپ‌های شناور است، که علاوه بر بحث تخصصی آب، نیاز به دانش فنی برقی نیز دارد.

چگونگی برگزاری دوره‌های سازمانی برای شرکت‌های مختلف

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد برای دریافت آموزش با آن روبرو هستند، کمبود وقت برای یادگیری بیشتر است. معمولا سازمان‌ها با توجه به این موضوع، و نیاز نیروی انسانی برای یادگیری بیشتر، تلاش می‌کنند تا موضوعات مهم را از طریق آموزش در منزل برای کارکنان خود فراهم کنند. با گسترده‌تر شدن تکنولوژی، بحث آموزش آسان‌تر شده است، و افراد می‌توانند هر ساعت از شبانه روز به این امر مهم بپردازند.

دوره‌های سازمانی مرکز آموزشی و پژوهشی رایانگان به صورت آنلاین و یا حضوری خواهد بود، و با درخواست مسئولین شرکت، افراد معرفی شده می‌توانند در دوره‌ها شرکت کنند. این دوره‌ها به صورت ویدیویی با قابلیت پخش در سامانه آموزشی رایانگان خواهد بود، و برخی از دوره‌ها که به تعامل بیشتر بین استاد و دانشجو نیاز دارد به صورت شرکت در کلاس‌های آنلاین برگزار خواهد شد.

دوره‌های سازمانی رایانگان تنها مخصوص شرکت‌ها است و متناسب با نیاز آن‌ها نیز ارائه خواهد شد. با توجه به اینکه برگزاری هر دوره متفاوت است، نوع کلاس معمولا به اطلاع مسئول مربوطه خواهد رسید تا با توجه شرایط مورد نیاز، بتوانند نیروهای خود را برای آن آماده کنند.

شرکت در دوره‌های آموزشی با اساتید مجرب

دوره‌های سازمانی با وجود اینکه از مهم‌ترین نیازهای هر مجموعه هستند، اما بسیاری از شرکت‌ها به دلیل کمبود وقت از آن استقبال نمی‌کنند. رایانگان با توجه به این موضوع توانسته مشکلاتی که این شرکت‌ها دارند را برطرف کند، و شرایط مناسبی برای شرکت‌ها به وجود آورد. دوره‌های آموزشی رایانگان همگی با استفاده از بهترین امکانات روز، و یاری از اساتید مجرب برگزار می‌شوند تا میزان یادگیری افراد را بتوان به حداکثر رساند.