وزیر نیرو از سودآور شدن سرمایه‌گذاری در صنعت برق خبر داد و گفت: در این راستا تامین منابع مالی از طریق صندوق توسعه ملی را با حمایت دولت پیگیری می‌کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “علی‌اکبر محرابیان” در ادامه نشست خبری خود که امروز و هم‌زمان با گرامیداشت روز خبرنگار برگزار شد، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت.

بازنگری در طرح احیای دریاچه ارومیه
محرابیان در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان گفت طرح‌های به اجرا درآمده برای احیای دریاچه ارومیه شکست خورده است، اظهار کرد: نمی‌توانیم بگوییم این طرح‌ها شکست خورده، چه بسا اگراین طرح‌ها اجرایی نمی‌شد، کسری منابع آب بیش از این بود، در عین حال معتقدیم طرح احیا و تعادل بخشی به اصلاحاتی نیاز دارد و یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های آن مردمی سازی طرح است.
وزیر نیرو تاکید کرد: محور موفقیت هر طرح مردم هستند و اگر بتوانیم آگاهی مردم را در این باره بالا ببریم، می‌توانیم امیدوار باشیم طرح‌های مورد نظر به موفقیت برسد.
وی با اشاره به مدیریت آب چاه‌های کشاورزی و نیز نصب کنتورهای هوشمند خاطرنشان کرد: امیدواریم با توجه به این چند محور و ارتقای حکمرانی آب بتوانیم مدیریت بهتری بر منابع و مصارف آب اعمال کنیم.

3 ویژگی طرح عظیم آبرسانی غدیر
وزیر نیرو همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اجرای طرح عظیم آبرسانی غدیر در استان خوزستان خاطرنشان کرد: تأمین آب شرب سالم و مطمئن به خصوص برای مناطقی که دچار تنش آبی هستند، در اولویت کاری ما قرار دارد، در استان خوزستان با دو مشکل در کمیت و کیفیت آب مواجه بودیم، به مناطق جنوبی استان خوزستان آب کافی نمی‌رسید و یا آب از سد کرخه و کارون تأمین می‌شد که به دلیل برخی مشکلات مانند آلاینده‌های شهری از کیفیت مناسب برخوردار نبود.
وی با اشاره به حضور نخستین سفر استانی دولت که به استان خوزستان صورت گرفت، اضافه کرد: در این سفر طرحی به رئیس‌جمهوری ارائه شد که سه ویژگی داشت، اول این که کمیت آب منطقه برای 25 سال تضمین می‌شد، دوم کیفیت آب به بالاترین سطح کیفیت آب کشور که نمونه آن آب سد دز است، می‌رسید و سوم طرح در حداقل زمان ممکن اجرایی شده و به بهره‌برداری می‌رسید.
محرابیان با اشاره به این که علاوه بر پروژه آبرسانی غدیر طرحهای دیگری نیز برای آبرسانی به شهرها و روستاهای استان خوزستان در برنامه و در دست اجرا قرار دارند، ابراز امیدواری کرد با بهره‌برداری از این طرح‌ها، وضعیت پایداری آب خوزستان به حد مطلوب برسد.

بازنگری در آئین‌نامه نحوه تعیین تعرفه مشترکان برق
وزیر نیرو در این نشست خبری، همچنین بازنگری در نحوه تعیین تعرفه مشترکان پرمصرف را مورد اشاره قرار داد و گفت: بر اساس قانون بودجه سال1400 پیش‌بینی کردیم مشترکانی که دارای مصارف بالای الگو هستند، بابت مصارف مازاد خود از یارانه انرژی برخوردار نباشند.
وی تدابیر بازدارنده اعمال‌شده را در جهت تعدیل مصارف بی‌رویه انرژی در کشور آنهم از سوی اقلیتی از مشترکان عنوان کرد و افزود: برنامه کلی این است که دستان پرمصرف‌ها در جیب مشترکان کم‌مصرف نباشد.
محرابیان همچنین ارتقای فرهنگ و دانش عموم مردم نسبت به الگو و نحوه صحیح مصرف را از دیگر اقداماتی دانست که در این رابطه مورد توجه قرارداشته است و تأکید کرد: امروز شاهد ارتقای ویژه‌ای در سطح آگاهی مردم نسبت به مدیریت مصرف هستیم.
وزیر نیرو در عین حال از تصویب و اعمال اصلاحاتی در آئین‌نامه نحوه تعیین تعرفه مشترکان برق در کمیسیون‌های مربوطه خبر داد و اضافه کرد: آئین‌نامه جدید نیز به زودی به تصویب هیئت دولت خواهد رسید.
وی در این باره توضیح داد: مصارف انرژی برخی مشترکان مانند برخی سفارتخانه های خارجی عجیب وغریب است و شاید اساساً نیز تمایل نداشته باشند دستشان در جیب مردم باشد، بر همین اساس نیاز است اصلاحاتی در آئین‌نامه مورد توجه قرار گیرد.

سرمایه گذاری در برق سودآور می‌شود
وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی درباره سرمایه‌گذاری در صنعت برق، خاطرنشان کرد: در سال 1400 با ناترازی حداقل به میزان 15 هزار مگاوات روبه به رو بودیم که این ناترازی سال به سال رو به افزایش است، بر همین اساس نیز افزایش ظرفیت 35 هزار مگاواتی نیروگاهی در دستور کار قرار گرفته که 10 هزار مگاوات آن به احداث نیروگاه‌های اختصاصی صنایع، 10 هزار مگاوات توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر و 10 هزار مگاوات به افزایش ظرفیت نیروگاه‌های دولتی اختصاص دارد.
محرابیان با اشاره به این که این پروژه‌ها در مراحل اولیه پیشرفت خود قرار دارند، خاطرنشان کرد: در بخش نیروگاه‌های دولتی تا کنون 4200 مگاوات به بهره‌برداری رسیده است و امیدواریم تا پایان نیمه نخست سال 1200 مگاوات دیگر هم به بهره‌برداری برسد. دراین رابطه زمان بهره‌برداری سایر طرح‌ها نیز مشخص است.
وی ادامه داد: احداث 6000 مگاوات از نیروگاه‌های صنایع نیز شروع شده که در این رابطه نیروگاه سمنان هم‌اکنون با شبکه سنکرون شده و امیدواریم تا پایان سال دو نیروگاه کلاس F فولاد مبارکه نیز به بهره‌برداری برسد.

پیگیری تامین مالی صنعت برق از صندوق توسعه ملی
وزیر نیرو احداث نیروگاه را برای صنایع سودآور عنوان کرد و افزود: تولید برق برای صنایع بزرگ می تواند حتی سودآورتر از تولید محصولات آن‌ها باشد، ما تجربه موفق بورسی کردن صنعت سیمان را در صنعت برق اجرایی خواهیم کرد و با اطمینان می‌گویم سرمایه‌گذاری در صنعت برق پرسود خواهد بود.
وزیر نیرو در این رابطه تصریح کرد: صندوق توسعه ملی در این رابطه به وظایف خود عمل نکرده و به دلیل عملکرد یکی دو نیروگاه از وظایف خود در زمینه تأمین منابع برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق سرباز می‌زند.
وی با تأکید بر این که بدون ایجاد ظرفیت‌های جدید در صنعت برق نمی‌توان شاهد رشد دیگر صنایع بود، ادامه داد: با حمایت دولت، سرمایه‌گذاری از محل صندوق توسعه ملی باید ادامه یابد.
محرابیان ادامه داد: توسعه سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر نیز سیاست دولت است، مصوبات خوبی در این رابطه گرفته‌ایم و چندی پیش یک مناقصه سراسری در این رابطه برگزار شد.

اجرای پروژه مطالعاتی بهره‌برداری از آب‌های ژرف در سیستان
وزیر نیرو درباره توسعه آب‌های ژرف با بیان اینکه با افراط و تفریط در موضوع بهره‌برداری از آب‌های ژرف مخالف هستیم، گفت: در این باره نباید افراط و تفریط صورت گیرد. شورای راهبری بهره‌برداری از آب‌های ژرف با حضور معاونت فناوری ریاست جمهوری، موسسه تحقیقات آب و شرکت مهندسی مدیریت آب و فاضلاب کشور در این رابطه فعال بوده و هم‌زمان با پیشبرد طرح‌های مطالعاتی، پروژه تحقیقاتی استحصال آب ژرف در سیستان اجرایی می‌شود.
وی اضافه کرد: حفظ محیط‌زیست برای ما یک اصل است و در این رابطه به شرایط زیست‌محیطی، اقتصادی، علمی و سایر جنبه‌ها حتماً توجه می‌کنیم.

طرح‌های توسعه مسکن باید با توجه به منابع آب اجرایی شوند
محرابیان درباره طرح‌های توسعه افقی شهرها با توجه به محدودیت منابع انرژی گفت: تأمین زیرساخت طرح‌های مسکن را از وظایف خود می‌دانیم و بر این اساس برق را به صورت نامحدود تأمین می‌کنیم، فاضلاب را نیز به همین شکل با توجه به مباحث زیست‌محیطی پیش خواهیم برد، اما در مورد آب طرح‌های توسعه باید با توجه به منابع آب شروع شوند.
وزیر نیرو سنکرون برق ایران و روسیه را با توجه به تفاوت اقلیم ایران و روسیه بازی برد-‌برد دانست و اظهار کرد: در ماه‌های گذشته تست سنکرون موفقی انجام شد، در عین حال پروژه‌هایی در دستور کار ایران، آذربایجان و روسیه قرار دارد که با اجرای آن‌ها، سنکرون انجام خواهد شد.

توافق رسمی با افغانستان بر سر حقابه هیرمند
وی همچنین درباره آخرین وضعیت پیگیری حقا‌به ایران از هیرمند تصریح کرد: طی چند سال اخیر در 70 کیلومتری بند کمال خان سازه‌ای احداث شده است که آب را از هیرمند به منطقه‌ای بیابانی به نام گود زره منحرف کرده و نه‌ تنها ایران که افغان‌های مرزنشین با ایران را از این آب محروم می‌کند.
وی با اشاره به این که تنها در پائیز و زمستان گذشته 900 میلیون مترمکعب آب به سمت منطقه بیابانی  گود زره رهاسازی شده است، افزود: طرف افغان امروز پذیرفته و رسماً اعلام کرده اجازه نخواهد داد از این پس یک قطره آب به سمت گود زره رهاسازی شود و ایران در بارش‌ها و سیلاب‌های آتی می‌تواند حقابه خود را دریافت کند.
وزیر نیرو ابراز امیدواری کرد با پذیرش غلط بودن احداث سازه، هیئت حاکمه افغانستان به  قول رسمی که برای رهاسازی حقابه ایران داده است پایبند باشد.
محرابیان همچنین در پاسخ به پرسشی ضمن قدردانی از هماهنگی خوب وزارت نفت و شرکت پالایش فرآورده‌های نفتی گفت: جلسات وزارت نیرو و نفت برای هماهنگی و تأمین سوخت زمستان استمرار دارد.
وی درباره دلیل انتخاب وزارت نیرو به عنوان وزارتخانه برتر مجموعه دولت نیز یادآور شد: وزارت نیرو یک مجموعه خدمت رسان است، ما تلاش می کنیم این خدمت‌رسانی به نحوه شایسته و در خور شان مردم ایران انجام شود.

 

منبع:

پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو