مشاوره منابع انسانی

تیم مشاوره تشکیل شده از زبده ترین کارشناسان

خدمات مشاوره منابع انسانی

امروزه مدیریت منابع انسانى یکى از دانش هاى ضرورى براى هدایت کارکنان سازمان است که شاید مهمترین مهارت براى تمام مدیران در سازمان ها و تلاش هاى گروهى به شمار آید. بدون برخوردارى از دانش مذکور نمی توان به اهداف متعالى انسان ها و گروه ها دست یافت. در عصر حاضر تردیدی نیست که انسان ها بزرگترین دارایی سازمان هستند. آنها می توانند ایده پردازی کنند، خلق کنند و رضایت و اطمینان را در مشتریان ایجاد کنند و یا در نقطه مقابل همه چیز را نابود کنند. از این رو مدیریت نیروی کار یکی از مهمترین و در عین حال دشوارترین وظایف سازمانی است. مدیریت انسان ها به دلیل وجود جنبه های مختلف روحی، روانی، جسمی و …شامل جزییات فراوانی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و برای هر کدام از این جنبه ها تدبیری اندیشده شود.

مدیریت منابع انسانی عملیاتی است که برای به حداکثر رساندن کارائی کارکنان به منظور دستیابی به اهداف استراتژیک شرکت ها طراحی شده است. HRM بر مدیریت افراد در شرکت ها تمرکز دارد. به طور خلاصه HRM فرآیند استخدام، انتخاب کارکنان، هدایت آن ها، آموزش مناسب و مهارت های در حال توسعه است.

امروزه برکسی پوشیده نیست که سرمایه اصلی سازمانها دارایی ها و منابع مالی آنها نیست بلکه نیروهای انسانی آنها است. چرا که این پرسنل توانمند و خلاق و وفادار هستند که می توانند یک سازمان را به اوج رسانیده یا با شکست روبرو سازند حتی اگرآن سازمان دارای بهترین سیستم ها و نرم افزارها و سخت افزارها باشد. لذا جذب بهترین نیروها به همراه توسعه و شکوفا و وفادار ساختن نیروهای موجود دغدغه اکثر سازمان ها است.

منابع انسانی مجموعه ای از افراد هستند که نیروی کار یک سازمان یا مجموعه اعم از بخش اداری، تجاری، صنعت، اقتصاد و غیره را تشکیل می دهند. هریک از این افراد دارای دانش و مهارت هایی هستند که در کیفیت کار یک سازمان نقش مهمی دارد. مشاوره منابع انسانی از این جهت اهمیت دارد که به شما کمک می کند، انرژی و تلاش های کلیه منابع انسانی را به سمت و سوی ارزیابی و برنامه ریزی نیازهای کلی سازمان هدایت کنید.

از جمله خدمات گسترده مشاوره منابع انسانی می توان به

 • برنامه ریزی منابع انسانی
 • نظام جذب ، تامین ، استخدام ، انتصاب و ارتقاء منابع انسانی
 • کانون ارزیابی و توسعه
 • روابط کار و کارکنان
 • طراحی ساختار سازمانی
 • طرح ریزی آموزش و توسعه منابه انسانی
 • نظام طبقه بندی مشاغل
 • نظام جبران خدمات و سیستم های انگیزشی و پاداش ، بهره وری ، کارآیی و انضباطی
 • مدیریت عملکرد کارکنان
 • مدیریت مسیر شغلی( کارراهه)
 • مدیریت استعدادیابی و جانشین پروری
 • نظام روابط کار و ارتباطات کارکنان
 • نظام مشارکت کارکنان و توسعه کار تیمی
 • مدیریت نظام آموزشی
 • تجزیه و تحلیل و طراحی مشاغل و تدوین شرح وظایف اشاره کرد.در ادامه با برخی از خدمات دیگر در حوزه مشاوره منابع انسانی آشنا می شویم :

مشاوره منابع انسانی چیست؟

ماشین ها می توانند کارهای تکراری را سریعتر انجام دهند اما هنوز هم نیروی انسانی ارزشمندترین دارایی یک سازمان است. نیروی انسانی ایده پردازی می کند؛ خلق می کند و قدرت تصمیم گیری دارد. بنابراین نحوه مدیریت نیروی انسانی دلیل موفقیت و شکست یک سازمان خواهدبود.

مشاوره منابع انسانی می تواند به شما نشان دهد که چگونه استعداد نیروهای خود را شکوفا کرده و آنان را به سازمان خود وفادار کنید.

حوزه کاری یک مشاور با تمامی جنبه های مدیریت منابع انسانی و با مسائل تجاری مرتبط بخش مالی از جمله مدیریت برخورد با مشتریان، نحوه تنظیم قراردادها و خط و مشی تجاری یک سازمان ارتباط دارد.

مشاوران منابع انسانی راهنمایی و مشاوره سرمایه انسانی را در شرکت های مختلف انجام می دهند. آن ها به کسب و کارها در مورد سیاست ها و رویه های موجود یا مورد نیاز مشاوره می دهند؛ به سازمان ها کمک می کنند، مشکلات خود را با نیروی کار حل و فصل کنند. استخدام و آموزش نیروی کار مفید و اثرگذار جدید نیز از دیگر بخش هایی است که مشاوره منابع انسانی به آن می پردازد.

برای مشاوره منابع انسانی و پیشرفت درخواست دهید

اهداف مدیریت منابع انسانی

 • هدف های مدیریت منابع انسانی از هدف های کلی سازمان جدا نیست .زیرا مدیریت منابع انسانی جزیی از مدیریت سازمان را تشکیل می دهد دانش مدیریت منابع انسانی یا پی جویی اهداف زیر در راستای اهداف کلی سازمان گام بر می دارد.
 • تامین نیروی انسانی مورد نیاز
 • پرورش و توسعه توانایی ها و انگیزه نیروی انسانی
 • حفظ و نگهداری نیروی انسانی شایسته از طریق برقراری نظام پرداخت مناسب و متعادل و انگیزه ای
 • جلب رضایت کارکنان و ایجاد همسویی لازم بین اهداف فرد و سازمانی از طریق توجه به نیاز های سطوح بالای انسانی و بهبود زندگی شغلی
واحد مدیریت منابع انسانی قرار است کمک کند تا سازمان، در افق زمانی بلند مدت، با کمترین هزینه، حداکثر کارایی را از کارکنان برای حرکت در راستای اهداف استراتژیک سازمان، کسب نماید.
 • تجزیه و تحلیل شغل

تجزیه و تحلیل شغل فرآیندی است که از طریق آن، شغل مورد نظر به تفصیل و با توجه به جزئیات بررسی و مطالعه شده و وظایف و الزامات، انتظارات و مسئولیت­های آن کشف می­شود.شرح شغل هسته مرکزی فرآیندهای مدیریت منابع انسانی است. به همین دلیل تهیه شرح شغل­ها و شرایط احراز به عنوان یکی از مهمترین ورودی­های ماژول­ های مختلف منابع انسانی از قبیل جذب و استخدام، جبران خدمت و مزایا، آموزش و مدیریت عملکرد و … می باشد.

تجزیه و تحلیل شغل یا  Job Analysis  به فرآیند جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مهم در مورد شغل اطلاق می شود، تا از طریق آن بتوان ماهیت و ویژگی های شغل را شناسایی نمود. این مهم نه فقط با محتوای شغل بلکه با اهداف شغل، برون داده هایی که از پذیرنده شغل انتظار می رود و نیز انطباق آن با ساختار سازمان رابطه تنگاتنگی دارد.

 • برنامه ریزی منابع انسانی

برنامه ریزی منابع انسانی Human Resource Planning (HRP)، فرآیند پیش بینی نیاز به منابع انسانی در یک سازمان است. هدف این است که تعیین کنیم که منابع انسانی موجود در سازمان آیا مناسب آن شغل هستند یا خیر.

در رعایت اصل برابری در استخدام افراد، تجزیه و تحلیل شغل نقش اصلی را ایفا می کند.سازمان باید بتواند ثابت کند که روش های گزینش و ارزیابی ها به نوع عملکرد فرد در پست یا شغل مورد بحث بستگی دارد.بدیهی است، برای انجام چنین کاری باید از نیازهای شغل مورد نظر آگاه بود و آن هم، به نوبه خود ایجاب می کند که یک تجزیه و تحلیل شایسته و مناسب نمود.

 • جذب و استخدام

یک فرایند جذب و استخدام دقیق یک عنصر ضروری برای موفقیت سازمان است.تدوین و اجرای یک برنامه استخدام مداوم، به بهینه‌سازی توانایی شما در شناسایی قویترین افراد کمک می‌کند، ضمن اینکه در صورت نیاز به بهبود می‌توانید درک روشنی از روند جذب خود ایجاد کنید. علاوه بر این، استخدام با امضاء نامه پیشنهاد شغلی خاتمه نمی‌یابد. انتقال نامه پذیرفته‌شده از طریق فرایند ورود به سیستم و ورود به دوره اولیه اشتغال، برای رشد طولانی‌مدت سازمان بسیار حیاتی است.

در چشم‌انداز فرایند استخدام دیده می‌شود که این فرایند به‌طور فزاینده‌ای رقابتی است لذا به یک استراتژی اختصاصی نیاز دارید تا بتوانید استعدادی را که متناسب با فرهنگ شماست و برای نقشتان مناسب است، در اطراف خود تشخیص دهید.

 • آموزش و بهسازی

یاد دادن فنون و رموز امور به فراگیران و کمک به افزایش دانش، ایجاد مهارت، تغییر نگرش های افراد به طور مداوم و همچنین هدایت و راهنمایی آنان برای از بین بردن نقاط ضعف و کمبودهای موجود در رابطه با انجام فعالیتهای سازمانی.

لزوم استفاده از منابع انسانی در کلیه سازمان ها

هر صاحب کسب و کاری توقعات زیادی برای موفقیت دارد اما دستاوردها در واقعیت اغلب کمتر از توقعات است.

کسب و کارها و سازمان های کوچک معمولا تنها زمانی به سراغ یک مشاوره منابع انسانی می روند که با مشکل و مسئله خاصی مواجه باشند. این دیدگاه مسیر کاری را وارد سناریوهای تکان دهنده‌ای خواهد کرد. در ادامه به یکی از این سناریوها می پردازیم.

 شروع آهسته کار در سازمان های کوچک قابل درک است اما اینکه این مسئله موجب ایجاد مشکلات پایدار شود یا خیر، به میزان آمادگی شما برای رویارویی با این وضعیت بستگی دارد.

 اکثر مدیران توقع دارند در عرض دوماه درآمد کسب کنند، حال آنکه در دنیای واقعی شاید شما تا دوسال درآمد واقعی نداشته باشید! باید با کمک مدیریت منابع انسانی وظایف را آماده سازی کرده و ارزش هر یک را به خوبی شناسایی کنید.

اهداف آموزش سازمانی:

 • بهبود عملکرد
 • برطرف کردن نیازهای تخصصی و حرفه ای نیروی انسانی و به روز کردن اطلاعات آنها
 • حل مسائل
 • اصالح عملکرد شغلی
 • آماده سازی برای ترفیع و ارتقاء کارکنان
 • آشنا سازی کارکنان جدید با اهداف سازمان
 • هماهنگی با تغییرات و پیشرفت های علمی و تکنولوژی در جهان
 • اثر بخشی و کارآیی نیروی انسانی
فرايند آموزش نظامند و برنامه ريزي شده مي تواند نقش مهمي را در ياري رساندن به سازمان در جهت بهبود توانمندي ها و تامين اهداف كيفي سازمان ايفاء نمايد. براي انتخاب و اجراي آموزش به منظور جبران فاصله مربوط به شايستگي كاركنان نسبت به شايستگي مورد انتظار ، بايد مراحل ذيل در فرايند آموزش مورد نظارت قرار گیرد :
 1. تعيين نيازهاي آموزشي
 2. طراحي و برنامه ريزي آموزشي
 3. اجراي آموزش
 4. اثربخشی آموزش کارکنان:
نیازهاي اثر بخشی هنگامی در یک دوره آموزش حاصل خواهد شد که،روال آموزشی به روشنی تشخیص داده شود و در مرحله دوم برنامه مناسبی براي برطرف ساختن نیازها طراحی شود، در مرحله سوم برنامه طراحی شده به درستی اجرا گردد و در آخر ارزیابی مناسبی از فرایند آموزش و در نهایت دست یابی به اهداف انجام شود.

کمک به استخدام، آموزش و مدیریت پرسنل

سازمان ها برای تحقق اهداف معین مالی و تجاری همچون کسب سود مطلوب از سرمایه گذاری، عرضه کالا و خدمات خاص و غیره تشکیل می شوند. کلیه منابع انسانی و پرسنل باید در جهت رسیدن به اهداف سازمان به وظایف خود عمل کنند. بنابراین انتخاب مناسب پرسنل و ارائه آموزش صحیح و مناسب به آنان نقش مهمی در میزان موفقیت یک سازمان دارد. مدیریت این بخش از دشوارترین وظایف مشاوره منابع انسانی به شمار می رود. به این خاطر که در این بخش باید شناسایی و جهت دهی به استعدادهای پرسنل و بهره مندی صددرصدی از پتانسیل های آنان  به درستی انجام گیرد.

راه اندازی و هدایت پروژه و برنامه های منابع انسانی

پروژه های منابع انسانی نیاز دارند که به خوبی مدیریت و سازماندهی شوند. زمان مناسب جهت راه اندازی چنین برنامه هایی نیز به مشاوره کارشناسی نیاز دارد.

انجام تحقیقات از طریق روش های مختلف جهت شناسایی عیوب و یافتن دلایل بروز آن

هرچه یک سازمان یا کسب و کار بزرگتر باشد؛ شناسایی و ریشه یابی خطاهای آن سخت تر به نظر می رسد. یافتن سرمنشا اصلی مشکلات نیاز به تحقیقات گسترده و کارشناسی شده دارد.

تدوین برنامه های استراتژیک و عملی جهت رسیدگی به مسائل منابع انسانی

هنگام اتخاذ شیوه های مدیریت منابع انسانی، تاکید می شود که باید تناسب مطلوبی میان این شیوه ها و استراتژی های سازمان در نظر گرفته شود. بنابراین یکی از اهداف اصلی مشاوره منابع انسانی کسب اطمینان از یکپارچه سازی برنامه های عملی برای کسب مزایای رقابتی جدید و یا تدوین برنامه های جدید در این راستا است.

ارائه مشاوره به منابع انسانی جهت حل مسائل پیش رو

حتی با وجود دقیق ترین برنامه ریزی ها باز هم احتمال بروز مسائل مختلف در مسیر کاری وجود دارد. مسائل مذکور با دریافت مشاوره و همفکری با سهولت بیشتری حل خواهندشد.  

به روزرسانی دانش مجموعه و ارائه ایده های جدید

یک سازمان تنها در صورتی می تواند در طی زمان به پیشرفت مورد نظر خود دست پیدا کند که همواره دانش مورد نیاز خود را به روز نگه دارد. بخش مشاوره منابع انسانی قادر است، مدیران را نسبت به این لزوم آگاه کرده و ایده های مناسبی در این رابطه ارائه نماید.  

وظایف مشاوره منابع انسانی

پیش از اینکه از مشاوره منابع انسانی استفاده کنید، ایده خوبی است که به همه عوامل تاثیرگذار بر حفظ و بهره‌مندی حداکثر از نیروکار اشراف داشته باشید. دریافت مشاور برای منابع انسانی تمامی این موارد را در برمی‌گیرد:

مشکلاتی که مشاوران منابع انسانی به آن پاسخ می دهند

چالش هایی در یک سازمان وجود دارند که مربوط به منابع انسانی می شوند و باید از یک متخصص جهت حل آن ها استفاده شود.

یافتن استعداد مناسب باتوجه به بودجه و زمان موجود

میزان کارایی یک شرکت با مقیاس سودمندی کارکنانش سنجیده می شود اما یافتن افراد توانمند می تواند بسیار پرهزینه و زمانبر باشد.

مشاور منابع انسانی مجرب معمولا پیشنهاد می کند که شما همیشه آماده ملاقات با استعدادهای مناسب برای شرکت باشید. حتی اگر در حال حاضر موقعیت های شغلی آزاد ندارید، همچنان کارجویان را به ارسال ایمیل، رزومه و پرکردن درخواست های حضوری و آنلاین تشویق کنید.

در این حوزه نظرخواهی از کارمندان فعلی نیز مثمرثمر خواهدبود. پرسنل فعلی با فرهنگ و فرآیندهای فعلی شرکت شما آشنایی دارند و نیازهای اساسی را می شناسند. از طرفی اکثرا با متخصصان حرفه خود آشنایی دارند. ارجاع به کارمندان قبلی به میزان زیادی هزینه های مالی و زمانی استخدام نیرو را کاهش می دهد.

 

نحوه برخورد با کارمندان مشکل ساز

 شیوه برخورد مناسب با یک کارمند مشکل ساز به مشاوره منابع انسانی نیاز دارد. اخراج کردن کارمندی که با او به مشکل برخورده‌اید؛ اصلا کار سختی نیست اما شاید همیشه به سود مجموعه شما نباشد!

درصورتی که کارمند مشکل سازی دارید که اتفاقا نقش کلیدی در سازمان دارد؛ پیشنهاد می شود که راه هایی پیدا کنید که او بتواند به تنهایی کار کند. این دسته از کارمندان ممکن است که با تکبر، توهین کلامی یا نادیده گرفتن باقی اعضا، راندمان کار گروهی را کاهش دهند.

 

حفظ کارمندان سودمند

شناسایی و حفظ کارمندان توانمند همیشه یک چالش است که در آن مشاوره منابع انسانی نقش کلیدی ایفا می‌کند. برخی از کارمندان به این دلیل سازمان را ترک می کنند که روسایشان مسئولیت‌های آنان را به خوبی توضیح نمی‌دهد. برخی دیگر نیز به دلایلی همچون فرهنگ نادرست در ارتباط با نیروها، قدردانی نشدن شغل خود را ترک می کنند.

اگر کارمندان احساس کنند که در محل کار خود امکان رشد دارند، تمایل آنان به ادامه همکاری با کارفرما بیشتر می شود. در مقابل، پرسنلی که به دلایلی از جمله نبود فرصت یا انگیزه، پیشرفت کافی در محل کار ندارند، به احتمال زیاد به دنبال فرصت برای پیشرفت شغلی در جای دیگر می گردند.

 

مدیریت مشکلات کارمندان با زیرساخت های دیجیتالی

هرساله کسب و کارها زمان و بودجه قابل توجهی را به خاطر عدم وجود بسترهای مناسب در بخش IT از دست می دهند. سیستم های کامپیوتری که سازمان ها با آن شروع به کار می کنند معمولا با گذشت زمان به تعمیرات و ارتقا و کمک متخصصان فناوری اطلاعات نیاز خواهند داشت.

خبر خوش اینکه گزینه های متعددی توسط مشاوره منابع انسانی به شما پیشنهاد می شود که با کمک آن فرآیندهای منابع انسانی ساده سازی شده و بهره‌وری کلی کسب و کار تقویت خواهدشد.

 

اطلاع رسانی اخبار بد

گفتن چیزهایی به مردم که دوست ندارند بشنوند؛ هرگز آسان نیست. اینکه بخواهید ضربه خبر بد را با صحبت کردن در مورد مسائل دیگر در ابتدای کار کاهش دهید یا حقیقت را زیر پا بگذارید، روشی معمول به نظر می رسد.

با این حال، مشاوره منابع انسانی صحیح پیشنهاد می کند که باتوجه به اجتناب ناپذیر بودن اخبار بد اخبار را صریح و واضح منتقل کنید.

 

شناسایی نسل بعدی رهبران و آموزش آنان

 دنیای تجارت دائما در حال تغییر است. کسب و کارها به رهبران قوی برای هدایت آن نیاز دارند. درحالیکه که همه مدیران به لزوم تربیت رهبران کارآمد اذعان دارند اما درصد کمی از مدیران منابع انسانی مجموعه خود را برای این مسئله مهم آماده می کنند.

شناسایی نسل بعدی رهبران شما بسیار مهم است ولی کافی نیست. شما به مشاوره منابع انسانی برای تربیت این افراد نیاز دارید.

شاخصه های مورد توجه در یک مشاور منابع انسانی

 • تجربه کافی در مدیریت پروژه های مرتبط با منابع انسانی
 • مهارت های ارتباطی و مشاوره عالی
 • توانایی تدوین برنامه و استراتژی های تجاری
 • درک کامل از روش های تحقیق و تجزیه و تحلیل
 • تسلط بر کامپیوتر و آگاهی در زمینه IT
 • دارا بودن ذهنی تحلیلگر با توانایی حل مسئله
 • روحیه تیمی
 • تحصیلات آکادمیک در رشته های مدیریت منابع انسانی یا مدیریت بازرگانی

برای تکمیل و ارسال فرم نیاز به ورود به سایت می باشد.