وزارت نیرو در دولت سیزدهم برنامه‌ریزی کرده است تا در قالب طرحی با عنوان نیروگاه‌های خود تامین برق صنایع، در سال‌های آینده کمبود برق در کشور را جبران کرده و برق صنایع مختلف را به صورت پایدار تامین کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در سال‌های گذشته، قطعی برق در فصل گرما به یکی از اصلی‌ترین مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی کشور تبدیل شده بود، مشکلی که نتیجه آن خسارت تولیدکنندگان،  وارد آمدن آسیب به مواد اولیه و تجهیزات صنعتی،  افزایش قیمت نهایی محصولات و … بوده و از سوی دیگر، ضرر و زیان ناشی از قطعی بی‌برنامه برق بسیاری از واحدهای تولیدی نیز، جبران نشد.
در همین راستا دولت سیزدهم و وزارت نیرو در جهت توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود و همچنین تامین برق پایدار برای صنایع تولیدی، حرکت صنایع پرمصرف به سوی احداث نیروگاه‌ها و تامین برق را برنامه ریزی کرده است.
سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌‌وری انرژی برق نیز این طرح را در دستور کار قرار داده و از صاحبان صنایع دعوت کرد تا با احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر، مشکل کمبود برق خود را در سال‌های آینده جبران کرده و از برق پایدار برخوردار شوند.
“احمدرضا توکلی”، مدیرکل دفتر قراردادها و امور حقوقی تجدیدپذیرها و بهره وری انرژی ساتبا، در خصوص مزایای طرح خود‌تامین برق صنایع گفت: صنایع می‌توانند در ساختگاه‌هایی که در کلیه استان‌ها توسط ساتبا مشخص و یا ساختگاه‌هایی که توسط صنایع معرفی شده، پس از تایید ساتبا، به احداث نیروگاه بپردازند و برق تولیدی خود را در محل صنعت تحویل گیرند.
وی افزود: طبق توافق‌نامه بین ساتبا، توانیر و صاحبان صنعت و از آنجایی که برق تولیدی توسط انرژی‌های تجدید پذیر ناهموار است، برنامه‌ریزی شده است تا برق تولیدی صنایع به شبکه سراسری برق متصل شده و برق به صورت یکنواخت، هموار و بدون قطعی برق در اختیار صنایع قرار گیرد.
توکلی درباره تامین برق صنایع به صورت یکنواخت و هموار، خاطرنشان کرد: منظور از برق هموار، میزان توان ثابت روزانه تحویلی به مشترک در بازه زمانی مورد موافقت است که حداقل 8 ساعت در شبانه‌روز را در برمی‌گیرد.
مدیرکل دفتر قراردادها و امور حقوقی تجدیدپذیرها و بهره‌وری انرژی، اظهار کرد: با توجه به اینکه در ایام پیک مصرف، تامین برق برای این واحدها با محدودیت‌هایی رو به رو می‌شود، صاحبان صنایع به ضرورت این اقدام پی برده و  پیگیر آن هستند تا واحدهای خود احداث استفاده نمایند.
وی همچنین اضافه کرد: در حال حاضر 17 شرکت از صنایع فولاد، مس، شیمیایی و… درخواست احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک را به ساتبا ارسال کرده‌اند که از بین متقاضیان برای 8 شرکت با مجموع ظرفیت 2314 مگاوات (شامل 1877 مگاوات خورشیدی، 400 مگاوات بادی و 37 مگاوات بازیافت حرارتی) پروانه احداث در قالب خود تامین صادر شده است.
مدیرکل دفتر قراردادها و امور حقوقی تجدیدپذیرها و بهره‌وری انرژی گفت: درخواست 9 شرکت دیگر نیز به ظرفیت 1062 مگاوات در حال بررسی و تکمیل مدارک جهت دریافت مجوز احداث نیروگاه تجدیدپذیر هستند.
وی ادامه داد: اکنون در کشور با کمبود سوخت فسیلی رو به رو هستیم پس بهتر است که با احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر هم آلودگی‌های ناشی از سوخت‌های فسیلی را به حداقل برسانیم و هم به سمت جهانی شدن حرکت کنیم.

منبع:

پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو