چرا شرکت‌ها به آموزش سازمانی نیاز دارند؟ آموزش و توسعه سازمانی چه تاثیری در بازدهی شرکت‌ها دارد؟ و هدف از آموزش سازمانی چیست؟

 قطعا توانایی و مهارت‌های اعضای یک سازمان است که کارایی و عملکرد آن سازمان را تعیین می‌کند. به همین منظور تلاش برای رشد اعضای یک تیم باید در اولویت همه‌ی کارفرماها قرار گیرد. برای درک بهتر این موضوع مطالب را در این باره باهم بررسی می‌کنیم.

آموزش سازمانی چه تفاوتی با مربیگری سازمانی دارد؟

آموزش سازمانی به فرآیند انتقال دانش در یک سازمان گفته می‌شود. این نوع آموزش کارکنان را برای شغل‌های فعلی و مسیولیت‌های آینده‌ی آنان آماده می‌سازد. همچنین از طریق آموزش سازمانی، مهارت‌های سازمانی و توانایی‌های جدید کارکنان توسعه می‌یابد. آموزش‌های سازمانی می‌تواند برای آموزش کارکنان در مورد سیستم‌ها، مهارت‌های فردی و ابزار خاصی که سازمان استفاده می‌کند باشد. درواقع دوره‌های آموزشی سازمانی، دانش و ابزار در راستای تحقق اهداف شرکت را در اختیار کارمندان قرار می‌دهد. آموزش سازمانی و مربیگری سازمانی باهم تفاوت دارند و تفاوت آن‌ها در اهدافی است که دنبال می‌کنند. هدف مربیگری سازمانی افزایش و توسعه دانش و مهارت است؛ اما آموزش سازمانی درباره‌ی انتقال دانش است. همچنین محتوای آموزش مهارت‌های سازمانی بر اساس یک برنامه از پیش تعریف شده ارائه می‌شود.

آموزش و توسعه سازمانی در شرکت

هدف از آموزش سازمانی چیست؟

آنچه برای افراد خوب است برای سازمان‌هایی که در آن کار می‌کنند نیز خوب است. اکثر کارمندان می‌گویند که می‌خواهند به آموزش حرفه‌ای دسترسی داشته باشند؛ زیرا همه‌ی ما دوست داریم آنچه از ما انتظار دارند را به‌درستی انجام دهیم. همچنین توسعه کارکنان علاوه بر خودشان برای کل سازمان نیز مفید است؛ بنابراین هدف از آموزش سازمانی ایجاد فرهنگ یادگیری، ارتقای توانایی‌های فردی کارکنان و نیز عملکرد بهتر سازمان‌ها است که باعث می‌شود کارکنان فراتر از مهارت‌های قبلی به پیشرفت خود ادامه دهند. هدف از آموزش ایجاد فرهنگ یادگیری در سازمان است. این تضمین می‌کند که کارکنان فراتر از آموزش مهارت‌های سنتی به پیشرفت خود ادامه می‌دهند.

فواید آموزش و توسعه سازمانی برای افراد و سازمان‌ها

  • عملکرد بهتر سازمان
  • رضایت مشتری
  • حفظ کارمندان
  • درآمد و سود بیشتر
  • انگیزه پیدا کردن و رشد کارمندان
  • رضایت شغلی افراد
  • مشارکت کارکنان بالاتر می‌رود
  • تعهد کاری بیشتر می‌شود

به‌طورکلی زمانی که کارکنان بدانند برنامه آموزش سازمان، سرمایه گذاری در آموزش آن‌ها است، مشارکت بیشتری خواهند کرد و همچنین باعث می‌شود احساس ارزشمندی بیشتری کنند. زمانی که افراد احساس ارزشمندی کنند، به سازمان خود متعهد شده و احتمال اینکه سازمان را ترک کنند کمتر است. تحقیقات نشان داده است توانمند سازی کارکنان نه تنها از آن‌ها کارمندانی با اعتماد به نفس بالا می‌سازد؛ بلکه باعث می‌شود آن‌ها در کارهایشان وفاداری بیشتری داشته باشند. سرمایه‌گذاری در توسعه کارمندان نشان‌دهنده‌ی این است که شما به پیشرفت آن‌ها متعهد هستید و این یک مزیت رقابتی در جذب افراد، با استعداد بیشتری است.

7 شیوه در موفقیت‌آمیز بودن آموزش و توسعه سازمانی

برای موفقیت‌آمیز بودن آموزش سازمانی و رسیدن به یک نتیجه‌ی مطلوب از آموزش و توسعه افراد بهتر است به مواردی که در زیر اشاره‌شده است توجه کنیم.

 

1. اهداف برنامه آموزشی را بر اساس نیازهای سازمانی تعریف کنید

در مرحله‌ی اول شما باید چشم‌انداز واضحی از آموزش داشته باشید و نیازهای آموزشی سازمان را با مهارت‌های مورد نیاز برای رسیدن به اهداف شرکت شناسایی کنید. آموزش سازمانی باید محتوایی استاندارد و متناسب با افراد باشد.

2. با اهداف مدیریت هم سو باشید

مدیران مسئول تعیین اهدافی هستند که با اهداف سازمانی همسو باشد. به همین دلیل، مهم است که اهداف آن‌ها با اهداف برنامه آموزشی مطابقت داشته باشد. به‌عنوان مثال یکی از اهداف مدیریتی می‌تواند نیازهای کسب‌وکار باشد؛ بنابراین برنامه آموزشی حول محور این مهارت موثر است.

3. همه کارمندان به طور یکسان یاد نمی‌گیرند!

سطح یادگیری و توانایی‌های افراد مثل هم نیست. پس سعی کنید از انواع سبک‌های آموزش استفاده کنید. این کار علاوه بر جلوگیری از خسته‌ کننده بودن برنامه، باعث فهم بهتر مطالب برای افراد می‌شود. برای مثال برای کسانی که یادگیرندگان بصری هستند از ویدیوها و مطالب تئوری استفاده کنید و برای کسانی که یادگیری عملی برایشان مفیدتر است از آموزش‌های عملی استفاده کنید.

4. نتایج را یادداشت کنید

یادداشت کردن نتایج و پیگیری آن باعث بالا رفتن بازدهی آموزش می‌شود؛ زیرا اگر نتیجه مطلوب بر عملکرد سازمان حاصل نشود، زمان آن رسیده است که شیوه‌ی آموزشی را تغییر دهید. همچنین می‌توانید از کارمندان بخواهید که بازخورد بدهند.

5. از کارمندان نظر بخواهید

کسی بهتر از کارمندان شما نمی‌تواند اطلاعاتی درباره‌ی برنامه آموزشی به شما دهد؛ زیرا این برنامه برای آن‌ها طراحی شده و آن‌ها از آن سود می‌برند. پس به آن‌ها توضیح گوش دهید و از نظرسنجی‌ها استفاده کنید.

6. یادگیری را بخشی از فرهنگ سازمان خود کنید

یادگیری مداوم را به عنوان یک وظیفه و اولویت برای کارمندان قرار دهید، این باعث می‌شود تا افراد و سازمان برای رشد و پیشرفت از هر فرصتی استفاده کنند.

7. پس از پایان دوره‌ی آموزش جشن بگیرید

پس از پایان دوره‌ی آموزش جشن بگیرید و از تلاش آن‌ها برای پیشرفت سازمان قدردانی کنید. این کار باعث انگیزه بیشتر کارکنان برای یادگیری می‌شود.

اهمیت آموزش و توسعه سازمانی

به دلیل پیشرفت سریع تکنولوژی، همیشه نیاز به به‌روزرسانی ایده‌ها و ابزار و مهارت‌ها وجود دارد. این کار باعث می‌شود که شرکت و کارکنان روحیه‌ی رقابتی‌شان را حفظ کنند و بازدهی کار را افزایش دهند. در دنیایی که دایما در حال تغییر است، مهم است که مهارت‌ها و دانش کارکنان خود را توسعه دهید تا آن‌ها بتوانند با هر موقعیت و شرایطی که در آن قرار می‌گیرند، سازگار شوند. کارکنانی که آموزش سازمانی می‌بینند باعث رشد کسب‌وکار سازمان هستند.

شرکت آموزشی و پژوهشی رایانگان با ارایه ی محتواهای آموزشی در زمینه‌های گوناگون آماده خدمات رسانی برای آموزش و توسعه مهارت‌های کارمندان شما است. رایانگان با در اختیار داشتن اساتید متخصص و کارآزموده، دوره‌هایی در راستای بهبود فعالیت‌های سازمان و کارمندانتان ارایه می‌دهد. در جلسات آموزشی رایانگان روش‌هایی جهت رشد و پیشرفت کارمندان و سازمان شما ارایه شده است. با شرکت در دوره‌های آموزشی و تخصصی رایانگان می‌توانید دانش و مهارت‌های سازمانی خود را افزایش داده و کسب‌وکار خود را توسعه دهید.