مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کردستان گفت: در هفته دولت امسال هشت پروژه بخش آب در شهرستا‌ن‌های بانه، دهگلان و دیواندره به ارزش مجموع 241 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید‌.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “محمد فرهاد” با اعلام این خبر بیان کرد: در شهرستان بانه پروژه‌های تهیه، نصب و راه‌اندازی سیستم کامل ازن‌زنی تصفیه‌خانه آب با اعتبار ۳۳.۴ میلیارد ریال، احداث مخزن ازن‌زنی تصفیه‌خانه آب با اعتبار ۱۲.۴ میلیارد ریال و انتقال آب چشمه کانی اصحاب به سبدلو با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال با حضور استاندار افتتاح شدند.
مدیرعامل شرکت آبفای کردستان ادامه داد: پروژه نصب و راه‌اندازی سیستم و مخزن ازن‌زنی با هدف ارتقای کیفی و همچنین کاهش طعم و بوی آب ناشی از تغذیه گرایی سد بانه در دستور کار قرار گرفت تا سیستم ازن‌زنی به ظرفیت ۳ کیلوگرم بر ساعت و مخزن تزریق به ظرفیت ۶۳۰ مترمکعب وارد مدار شود.
وی در خصوص طرح انتقال آب از چشمه کانی اصحاب به سد سبدلو نیز گفت: با توجه به کاهش ظرفیت آب سد عباس‌آباد در سال گذشته و مواجه شدن شهر بانه با تنش آبی این پروژه در دستور کار قرار گرفت که در این پروژه ۲۱۰۰ متر لوله‌گذاری انجام شد و آب را به میزان ۳۵۰ لیتر در ثانیه انتقال می‌دهد.
فرهاد در ادامه گفت: در شهرستان دهگلان نیز پروژه‌های آبرسانی به شهر بلبان آباد با 500 میلیارد ریال، آبرسانی به روستای نبی‌آباد بلبان‌آباد با اعتبار 40 میلیارد و 500 میلیون ریال و آبرسانی به روستای سیس با هزینه 30 میلیارد و 500 میلیون ریال وارد مدار بهره‌برداری شد.
وی افزود: پروژه آبرسانی به شهر بلبان آباد در 2 فاز اجرا شد که فاز اول شامل عملیات حفر چاه به عمق ۷۵ متر با دبی ۲۵ لیتر در ثانیه، اجرای خط انتقال به طول 5.5 کیلومتر، تجهیز و احداث ایستگاه پمپاژ، اتاق فرمان و نیرورسانی و فاز دوم نیز شامل تجهیز 2 حلقه چاه و اجرای خط انتقال به طول 4.2 کیلومتر است.
فرهاد خاطرنشان کرد: در پروژه آبرسانی به روستای نبی‌آباد نیز عملیات حفر و تجهیز چاه، احداث ایستگاه پمپاژ و مخزن ذخیره ۳۰۰ مترمکعبی، اتاق فرمان و نیرو‌رسانی انجام شد.
فرهاد خاطرنشان کرد: پروژه آبرسانی به روستای سیس شامل عملیات حفر چاه به عمق ۱۲۰ متر با دبی ۲۵ لیتر در ثانیه، اجرای خط انتقال به طول 2.2 کیلومتر، تجهیز و احداث ایستگاه پمپاژ، اتاق فرمان و نیرورسانی اجرا شده است.
مدیرعامل شرکت آبفای کردستان در ادامه گفت: در شهرستان دیواندره نیز آبرسانی به روستاهای بست و آغاجری با اعتبار مجموع 20 میلیارد ریال در هفته دولت امسال با حضور نماینده مردم در مجلس به بهره‌برداری رسید که در روستای بست آبرسانی از چشمه با اجرای خط انتقال به طول 9230 متر و در روستای آغاجری آبرسانی از طریق چاه با اجرای خط انتقال به طول 760 متر انجام شد.
منبع: